EÜTF Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Tanı ve Tedavi Ünitesi lenfödem hastalarına hizmet veriyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Lenfödem Tanı ve Tedavi Ünitesi lenfödem hastalığının tanı ve tedavisinde bölgede öncü rol üstleniyor.   

Lenfatik dolaşımın doğuştan veya sonradan gelişen nedenlerle bozulması sonucu, proteinden zengin sıvının birikimi olarak kendini gösteren Lenfödem hastalığına dikkat çekmek amacıyla her yıl 6 Mart Lenfödem Farkındalık Günü olarak anılıyor.  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Lenfödem Tanı ve Tedavi Ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Sibel Eyigör, Lenfödem hastalığının, lenfatik dolaşımın doğuştan veya sonradan gelişen nedenlerle bozulması sonucu, proteinden zengin sıvının birikimi olduğunu söyledi. Özellikle doğuştan veya genetik geçiş ile ortaya çıkan lenfödemin sıklıkla gözden kaçtığını, tanı ve tedavinin geç yapıldığını belirtti.

Her yıl 6 Mart’ın Dünya Lenfödem Günü olarak kabul edildiğini söyleyen Prof. Dr. Sibel Eyigör, dünya genelinde lenfödem hastalığından korunmaya yönelik farkındalığın artırılması için çalışmalar yürütüldüğünü vurguladı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı bünyesinde Lenfödem Tanı ve Tedavi Ünitesi bulunduğunu ve bu merkezde hastalığa yönelik hem tanı hem tedavi hem de bilinçlendirme hizmeti sunulduğunu belirten Prof. Dr. Sibel Eyigör, “Lenfödem, lenfatik dolaşımın doğuştan veya sonradan gelişen nedenlerle bozulması sonucu, proteinden zengin sıvının birikimidir. Meme, gövde, kol, bacak, el veya yüzde gelişebilir. Çocuklar veya erişkinde olabiliyor. Tedavi edilmediği takdirde oluşan şişlikler kalıcı hale gelebiliyor. Hastalık tedavi ile kontrol altına alınabiliyor. Merkezimizde lenfödemi hastalığını önlemek, var ise ödemi azaltmak ve tekrar oluşmasını önleyerek hastanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik tedavi hizmeti veriliyor. Tüm dünyada hangi tanı ve tedavi yöntemleri kullanılıyorsa ünitemizde de uygulanıyor. Takiplerimiz çok düzenli uygulandığı için hasta arşivi açısından en kapsamlı merkez olduğumuzu da belirtmek isteriz.” dedi.

Kanser cerrahisi, lenf nodları çıkarılanlar, radyoterapi alanlar ile aşırı kilolu kişiler, enfeksiyon, travma geçiren hastaların Lenfödem açısından risk risk taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Sibel Eyigör, hastalıkta anahtar noktanın erken tanı ve tedavi olduğunu söyledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x